Agencją mediową Shopee jest Spark Foundry (Publicis Groupe), działania reklamowe od strony kreatywnej Shopee przygotowywało we własnym zakresie. Bartosz Zientek wskazuje, że najsilniejszą kampanię Shoppe przeprowadził w listopadzie, kiedy przeznaczono na nią 28,6 mln zł. Wtedy po raz ostatni spoty sklepu pojawiły się w telewizji, w grudniu reklamy były tylko w radiu. Bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami z dziedziny social media i nowych technologii. Otrzymuj od Media Impression Grzegorz Miłkowski z siedzibą w Krakowie informacje o ciekawych nowych usługach, promocjach, newsy z branży, case study i raporty.
Azjatycki sklep internetowy wycofuje się z Polski. Czy zamówienia trafią do klientów?
Krzysztof Łada z Euvic 360e-com (Euvic Performance) jest przekonany, że decyzja o rezygnacji Shopee z polskiego rynku nie zapadła lokalnie, a jest wynikiem globalnych kłopotów jej właściciela. Platforma zapewnia szeroki asortyment produktów zarówno od lokalnych, jak i międzynarodowych sprzedawców, 18 sposobów na znalezienie klientów a obsługę kupujących wspiera system zintegrowanych płatności i logistyki. Jak przekazano we wrześniu 2022 roku w informacji prasowej, w 2021 roku Shopee było najpopularniejszą aplikacją sprzedażową na świecie, zaś w Polsce w ciągu roku aplikacja została pobrana już ponad 7,5 miliona razy.
Shopee kończy działalność w Polsce! Zamknięcie ze skutkiem niemal natychmiastowym
Globalna wartość zamówień na Shopee wzrosła rok do roku z 16,8 do 19,1 mld dolarów. Bez uwzględnienia zmian kursów walut dynamika sięgnęła 21 proc. Dzięki intensywnym działaniom marketingowym Shopee Spekulant giełdowy szybko wskoczyło do ścisłej czołówki najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce. Zanotowało 10,88 mln użytkowników, 26 minut i 52 sekundy średniego czasu korzystania oraz 36,64 proc.
Nowe marki mają coraz mniejsze szanse. Co trzecia znika z rynku
To właśnie tam firma widzi “silny długoterminowy potencjał wzrostu”. Obecnie Shopee jest największą platformą e-commerce w Azji Południowo-Wschodniej, odwiedzaną przez 343 mln użytkowników miesięcznie. Z komunikatu Shopee dowiadujemy się, co stanie się z zamówieniami, John Murphy które zostały już złożone. – Jest to decyzja umotywowana koniecznością drastycznego ograniczenia inwestycji – mówi Łada. – Polska nie okazała się dla Shopee rynkiem perspektywicznym, więc zdecydowano, że dalsza tu obecność nie ma ekonomicznego sensu.
Zmiany w spółkach Skarbu Państwa. Nowy prezes strategicznej firmy
W efekcie koncern zanotował 165,4 mln dolarów skorygowanej straty EBITDA i 571 mln dolarów straty netto, wobec odpowiednio 357,6 i 569,3 mln dolarów straty rok wcześniej. Shopee było nadal na minusie, przy czym skorygowana strata EBITDA zmalała z 638,8 do 495,7 mln dolarów. Strata na rynkach azjatyckich zmniejszyła się o 31 proc. Do 216,8 mln dolarów, a na pozostałych – o 16 proc. Podobnie uzasadnienie przedstawiono w komunikacie prasowym Shoppe. Stwierdzono, że platforma stara się „koncentrować na najbardziej obiecujących dostępnych dla nas możliwościach rozwoju”.
Shopee wycofuje się z polskiego rynku
Kurs spółki od rana reagował na medialne spekulacje o wycofaniu sięShopee. Potwierdzenie ze strony Shopee tylko przyspieszyło wzrosty cen akcji. Na koniec sesji kurs wzrósł o 6,53 proc. – najwięcej w portfelu spółek z WIG20 przy najwyższych obrotach na rynku (292 mln zł).
- Niestety, nie znamy powodów zamknięcia Shopee Polska, chociaż możemy się domyślać, co się stało.
- Rokiem życia, generując w niespełna trzy tygodnie ponad 2 tys.
- Firma obsługuje również konsumentów i sprzedawców w kilku krajach obu Ameryk i Europy, którzy chcą kupować i sprzedawać swoje towary online.
- Współpracę ze Sławomirem zakończono w listopadzie.
- Te kampanie były zrobione porządnie pod kątem warsztatu, choć faktycznie komunikacja była nieco zbyt azjatycka, co w dłuższym okresie mogło nieco obciążać markę – uważa Sosnowski.
Shopee tłumaczy, czemu wychodzi z Polski
Serwis prawdopodobnie nie osiągnął wystarczającej rentowności. Wobec tego ktoś na górze podjął decyzję o zamknięciu platformy. Może to dziwić, bo Shopee odwiedzało więcej Polaków, niż Aliexpress.
Do 1,72 mld dolarów, mimo że nakłady sprzedażowe i marketingowe ograniczono o 19,1 proc. W polskim oddziale Shopee przeprowadzono spore zwolnienia. Firma tłumaczyła, że to część globalnych redukcji obejmujących mniej niż 10 proc. – Zaistniałe zmiany wynikają z bieżącej strategii Shopee, której celem jest optymalizacja wydajności operacyjnej na poziomie globalnym.
Zrealizowano także wówczas różne kampanie reklamowe, które wyróżniały się ze względu na swoje muzyczne nawiązania to utworu Baby shark, Kankana czy Macareny. Pierwszym polskim ambasadorem platformy, którego ogłoszono pod koniec sierpnia 2022 roku, został Sławomir. Przełożyło się to na pogłębienie straty operacyjnej z 1,14 do 1,83 mld dolarów i straty netto z 1,43 do 2,08 mld. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. Przy wzroście przychodów z 6,73 do 9 mld dolarów koszty ich uzyskania poszły w górę z 2,58 do 3,49 mld, a wydatki operacyjne – z 3,72 do 5,32 mld.
Jest w nim mowa o “znacznej niepewności makroekonomicznej regionu”. Jednocześnie platforma zapewnia, że wszystkie zamówienia, złożone przed tym terminem, zostaną zrealizowane i otrzymają odpowiednie wsparcie oraz obsługę. Niestety, nie znamy powodów zamknięcia Shopee Polska, chociaż możemy się domyślać, co się stało.